Informacje

O czym należy pamiętać w dniu ślubu - czyli kilka uwag od fotografa ;-)

Stało się! Podjęliście jedną z ważniejszych decyzji w Waszym życiu! Chcecie razem iść przez świat!Planujecie ślub. Każdy chce, by był on wyjątkowy. Nie raz pewnie już myśleliście o TYM dniu i wyobrażaliście sobie, jak ma wyglądać. Chcemy się przyczynić do tego, byście jak najlepiej mogli go w przyszłości wspominać.Dla Was będzie to pierwszy taki ślub (prawdopodobnie ;-), dla nas - kolejny z wielu. Zależy nam, byście spoglądając na swoje zdjęcia ślubne czuli klimat tego, co za Wami. Byście po latach uśmiechali się do ujęć, mile wspominali tamte chwile.Zachęcamy Was, byście poświecili chwilę na lekturę poniższego tekstu. Zawiera on wiele wskazówek, które zbieraliśmy podczas naszych zleceń. Pomogą Wam dostrzec pewne aspekty, które nam pomogą w późniejszej pracy, a Wam dostarczą pięknych kadrów.

Hania i Kuba

PRZYGOTOWANIA

Działamy we dwójkę w związku z tym Hania zajmuje się przygotowaniami Panny Młodej, a Kuba Pana Młodego. Przed ślubem poprosimy Was o dokładną rozpiskę, gdzie i o której zaczynacie się malować/ubierać itp.

 • Przygotujcie wszelkie detale: obrączki, spinki do mankietów, bukiet, butonierki, suknię ślubną, buty, podwiązkę, zaproszenie ślubne itp. - to doskonały czas, by te wszystkie szczegóły uchwycić na zdjęciach.
 • Dajcie znać od którego momentu ubierania możemy fotografować. Dobrze jeśli towarzyszy Wam ktoś bliski: świadkowie, rodzice, rodzeństwo, ale niech nie będzie to tłum ludzi.
 • Zadbajcie, by w miejscu przygotowań było jak najmniej niepotrzebnych rzeczy w tzw. tle.

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

 • Starajcie się ustawić tak, by Wasze twarze były zwrócone przodem lub bokiem do okna. Im jaśniejsze pomieszczenie, tym ładniejsze światło na zdjęciach.
 • Kilka dni wcześniej postarajcie się porozmawiać z rodzicami i powiedzieć im, że podczas błogosławieństwa będzie fotograf. Poproście ich, by się nie spieszyli. Dla nich to bardzo wzruszający moment i też go bardzo przeżywają.
 • Na błogosławieństwie najlepiej jeśli będą tylko najbliższe/najważniejsze osoby. Dzięki temu Wy i Wasi rodzice będziecie się mniej stresować a my i np. kamerzysta będziemy mieli więcej miejsca do pracy.

DROGA DO KOŚCIOŁA

 • Jak będziecie wychodzić z domu, pozwólcie nam pójść przodem, byśmy mogli zrobić zdjęcia z dojścia do samochodu.
 • Kiedy będziecie już na miejscu – nie wysiadajcie od razu, tylko zaczekajcie na nas. To te momenty, kiedy będziemy łapać Wasz wzrok przez szyby auta.
 • Wychodźcie z samochodu powoli i majestatycznie.

KOŚCIÓŁ

 • Powiedzcie świadkom, by zadbali o to, by goście weszli do kościoła przed rozpoczęciem ceremonii.
 • Poproście rodziców i najbliższych, by usiedli w pierwszych ławkach, tak byście czuli ich obecność. Dobrze, jeśli usiądą wszyscy w jednej ławce - wygodniej będzie Wam do nich podejść podczas przekazywania znaku pokoju.
 • O ile to możliwe, poproście gości, by robili zdjęcia dyskretnie i by się starali nie zakłócać naszej pracy. Zdjęcia, które od nas dostaniecie, będziecie mogli im pokazać i przekazać. Zdarza się, że czasami wujek, czy ciocia działają z aparatem na własną rękę i np. podczas przysięgi stają blisko Pary Młodej i wchodzą nam w kadry.
 • Krzesła świadków ustawcie w lekkiej odległości za Waszymi, najlepiej w kształt litery "V". Będą oni siedzieli na ukos, po Waszych bokach, co sprawi, że poczujecie się bardzo komfortowo, a na zdjęciach z ceremonii zostaną uwiecznione wszystkie, bliskie Wam osoby.
 • Do kościoła wchodźcie wolno i dostojnie. Nie patrzcie pod nogi, nie zapominajcie o uśmiechach i nie przejmujcie się łzami wzruszenia cisnącymi się do oczu!
 • Jeśli do ołtarza prowadzi Was ksiądz koniecznie zachowajcie odstęp między Wami a nim. Pozwólcie mu kawałek odejść i dopiero wtedy ruszcie Wy. Dzięki temu ksiądz nie zasłoni Was na zdjęciach.
 • Podczas przysięgi odwróćcie się do siebie – to Wasza chwila i to Wasze emocje są najważniejsze! Ślubujecie sobie, nie księdzu.
 • Obrączki trzymajcie dwoma palcami. Starajcie się je nakładać wolno.
 • Po przysiędze czas na pocałunek :) i wiwaty! Stańcie przodem do gości i pokażcie swą radość bliskim!
 • Koniecznie poinformujcie nas o tym, gdzie będą podpisywane dokumenty i czy przed wyjściem z kościoła będziecie modlili się przed obrazem Matki Bożej.
 • Gdy będziecie wychodzili z kościoła, my pójdziemy przed Wami. Znów pamiętajcie o wolnym chodzeniu i nie patrzeniu pod nogi.
 • Jeśli chcecie zdjęcie grupowe przed kościołem (a jest to idealny moment, bo są wtedy wszyscy), to najlepszy czas, by je wykonać, jest przed składaniem życzeń. (Gdybyśmy czekali na koniec życzeń może się okazać, ze niektórym nie będzie się chciało czekać, albo się gdzieś spieszą). Poproście świadków by zadbali, by Wasi rodzice stali koło Was.
 • Do składania życzeń wybierzcie takie miejsce, by nie blokować wejścia do kościoła (szczególnie, jeśli po Was jest kolejny ślub). Jeśli jest ostre słońce - koniecznie wybierzcie miejsce w cieniu.

WESELE

 • Po przyjeździe na przyjęcie weselne – poczekajcie na nas (chociaż staramy się być przed Wami). Wyjście z samochodu, przywitanie przez gości, przywitanie przez rodziców chlebem i solą, przeniesienie przez próg, a w końcu rzucanie kieliszkami i sprzątanie - to wszystko idealne momenty, by je fotografować.
 • Pamiętajcie, by wskazać nam osobne dla Was bardzo ważne, które muszą być na fotografiach.
 • Przed weselem poinformujcie nas jakie atrakcje przewidujecie podczas zabawy: o której będzie tort lub inne spektakularne jedzenie, o której będzie podziękowanie dla rodziców i jaką będzie miało formę, czy będziecie puszczali lampiony lub fajerwerki itp.
 • Tort - krójcie go wspólnie, trzymając splecionymi dłońmi nóż. Jeśli chcecie – częstujcie się wzajemnie ciastem.
 • Oczepiny - ustalmy wcześniej znak/słowo na które będziecie rzucać welon, czy muszkę. Starajcie się rzucać raczej wyżej i dalej :-).

Najważniejsze pytania do fotografa ślubnego

ILE CZASU ZAJMUJE NAM WYKONANIE ZLECENIA?

Cenimy Wasz czas i zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo wyczekujecie zdjęć ;-), dlatego nie karzemy Wam czekać za długo! Maksymalny czas oczekiwania na gotowy produkt (zdjęcia) to 6 tygodni od czasu wykonania ostatnich zdjęć (czyli pleneru). W przypadku, gdy zamawiacie fotoalbum - czas może się wydłużyć o dodatkowy tydzień.

JAKI JEST NASZ STYL?

Naszą zaletą jest to że działamy we dwójkę i każdy z nas inaczej patrzy na ujęcia. Łączymy styl reportażowy, w którym dużo się dzieje (gdzie wychwytujemy chwile najbardziej warte wspomnień) z dokładnością, szczegółami, pokazywaniem uczuć. Uwielbiamy niestandardowe ujęcia i miejsca ;-). Jeśli tylko opowiecie nam o sobie, o tym jak się poznaliście, co Was łączy, jakie są Wasze pasje - na pewno dostosujemy i styl zdjęć i miejsca na plener, do Waszych oczekiwań. Powiedzcie nam, jakie fotografie Was interesują najbardziej i jaki mają mieć charakter. Jeśli zażyczycie sobie, żeby na zdjęciach nie było widać alkoholowych wyczynów czy wykrzywionych min krewnych - koniecznie nas o tym poinformujcie.

CO, WEDŁUG NAS, JEST NAJWAŻNIEJSZE W WYBORZE ŚLUBNEGO USŁUGODAWCY?

Jesteśmy fotografującym małżeństwem i sami kiedyś stanęliśmy przed wyborem fotografa na nasz ślub. Przeglądaliśmy dziesiątki ofert i bardzo ciężko trafić było na tą, wg nas najlepszą. Zależało nam bardzo na tym, by zdjęcia nie były standardowe, by osoba je robiąca "nadawała na tych samych falach" i podeszła do zdjęć z wyobraźnią. Do tego, wiadomo, ważna jest jakość. Zdjęcia muszą być dobrze wykadrowane i doświetlone, a na końcu pięknie wydrukowane, by po latach móc się nadal nimi cieszyć.

DLACZEGO POWINNIŚCIE WYBRAĆ WŁAŚNIE NAS?

Dlatego, że oglądając nasze portfolio pomyśleliście "O! Niezłe!", a nasz cennik wydał Wam się rozsądny. Dlatego, że nasi Klienci mocno cenią sobie otwartą i miłą atmosferę podczas zdjęć, a do tego profesjonalne podejście do tematu i różnorodność pomysłów. To wszystko zapewniamy, przeczytajcie w opiniach.Dodatkowym naszym atutem jest to, że posiadamy studio fotograficzne, więc po ślubie, gdy pojawią się inne potrzeby, możemy pozostać w zdjęciowym kontakcie :-).